Mountains

مهاجرت به ترکیه

صفر تا صد مهاجرت به ترکیه

ما در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین و رایج‌ترین برنامه‌های مهاجرتی ترکیه را بررسی کنیم. در پایان شما می‌توانید با توجه به شرایط خود یکی از این روش‌ها را انتخاب کنید.

hero-image-m
ترکیه_flag

آیا ترکیه برای زندگی مناسب است؟

آیا ترکیه برای زندگی مناسب است؟
قبل از اینکه سراغ شرایط، قوانین و هزینه‌های مهاجرت به ترکیه برویم، می‌خواهیم وضعیت جغرافیایی، فرهنگی و اقتصادی این کشور را بررسی کنیم.

ترکیه، کشوری فراقاره‌ای

ترکیه یک کشور فراقاره‌ای محسوب می‌شود. بخش اعظمی از این کشور در قاره آسیا و قسمتی از آن در قاره اروپا واقع شده است. این موقعیت جغرافیایی خاص موجب شده کشور ترکیه هم از لحاظ گردشگری و هم از حیث مهاجرت مورد توجه قرار بگیرد.

تشابه فرهنگی ترکیه و ایران

پیشینه تاریخی و مذهبی مشترک موجب تشابه فرهنگی میان مردم ترکیه و ایران شده است. بسیاری از ایرانی‌هایی که از مهاجرت وحشت دارند، وقتی حرف از کوچ به ترکیه و اقامت در این کشور می‌شود، به راحتی آن را می‌پذیرند و در زمانی اندک با محیط زندگی جدیدشان سازگار می‌شوند.

اقتصاد رو به افول در ترکیه

در حال حاضر اقتصاد ترکیه وضعیت مطلوبی ندارد. طبق گزارش‌های رسمی جمهوری ترکیه، در اکتبر ۲۰۲۲ تورم در ترکیه به ۸۵.۵۱ درصد رسید.با این مقدمه، می‌خواهیم سراغ کشور ترکیه برویم و از صفر تا صد مهاجرت به ترکیه برایتان بگوییم. با ما همراه باشید.

میزان مهاجرت به ترکیه

نرخ خالص مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۲ در قیاس با سال ۲۰۲۱ حدود ۱۷۰ درصد افزایش داشته است!

ترکیه_flag

قوانین مهاجرت به ترکیه

قوانین مهاجرت به ترکیه
برای مهاجرت به ترکیه روش‌های مختلفی وجود دارد و هر کدام از آنها شرایط و قوانین خاص خود را دارند.  تمامی برنامه‌های مهاجرت به ترکیه از یک قانون تبعیت نمی‌کنند. در قدم اول باید بدانید کدام روش مهاجرت به ترکیه برای شما مناسب است.

آیا من می‌توانم به ترکیه مهاجرت کنم؟

با تکمیل پروفایل در ایمیگو، رایگان و درلحظه، پاسخ سوالتان را مشاهده کنید

مشاهده پاسخ
انواع راه‌های مهاجرت به ترکیه

در حال حاضر و با توجه به سیاست‌های فعلی کشور ترکیه برای پذیرش مهاجر، ۵ روش برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد

experience iconمهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

خرید ملک، خرید سهام و اوراق قرضه دولتی، سپرده‌گذاری در بانک و ثبت شرکت از رایج‌ترین راه‌های مهاجرت به ترکیه با سرمایه‌گذاری است.

experience iconمهاجرت از طریق تحصیل

در مهاجرت تحصیلی به ترکیه، تسلط به زبان ترکی منجر به کاهش هزینه‌ها خواهد شد. تحصیل در دانشگاه خصوصی و به زبان انگلیسی گران است.

experience iconمهاجرت از طریق کار

برای مهاجرت کاری به ترکیه به جاب‌آفر از کارفرمایی ترک نیاز دارید. به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری ترکیه، دریافت پیشنهاد کار سخت است.

experience iconمهاجرت از طریق ازدواج

از طریق ازدواج با فردی که اقامت دائم یا تابعیت ترکیه را دارد، بعد از ۳ تا ۵ سال می‌توانید شهروندی این کشور را دریافت کنید.

experience iconمهاجرت از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی توصیه نمی‌شود اما اگر فردی از ترس جان خود به این کشور پناه ببرد، ترکیه از پناهجو حمایت می‌کند.

در ادامه تک‌تک روش‌های مهاجرت به ترکیه را شرح خواهیم داد تا به طور دقیق‌تر با هر یک از آن‌ها آشنا شوید

ترکیه_flag

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری
مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری شامل ۶ روش می‌شود. برخی از این روش‌ها منجر به اقامت موقت ترکیه می‌شوند و با بعضی روش‌های دیگر می‌توانید شهروندی ترکیه را دریافت کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

شما با توجه به میزان سرمایه خود می‌توانید از طریق خرید ملک در ترکیه، اقامت موقت یا شهروندی ترکیه را دریافت کنید.

اقامت موقت ترکیه از طریق خرید ملک

با خرید ملک به مبلغ کمتر از ۴۰۰ هزار دلار، فرد می‌تواند اقامت یک‌ساله کشور ترکیه را دریافت کند.

  • حداقل سرمایه لازم) حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک ۷۰ هزار دلار در کلانشهرها و ۵۰ هزار دلار در سایر شهرها تعریف شده است
  • آیا اقامت موقت تبدیل به شهروندی می‌شود؟ اقامت موقت ترکیه از طریق خرید ملک هرگز تبدیل به شهروندی نمی‌شود و فرد باید هر سال آن را تمدید کند.
اطلاعات بیشتر در رابط با این روش مهاجرتی در صفحه اقامت موقت ترکیه با خرید خانه

شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

  • یکی از راه‌های دریافت شهروندی ترکیه در سال ۲۰۲۲، خرید ملکی به ارزش حداقل ۴۰۰ هزار دلار امریکاست. اگر قصد دارید با این روش به ترکیه مهاجرت کنید، به مدت ۳ سال اجازه فروش ملک خود را ندارید.

اطلاعات بیشتر در رابط با این روش مهاجرتی در صفحه دریافت شهروندی ترکیه با خرید ملک

مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره ملک

شما می‌توانید از طریق اجاره‌نامه و ثبت رسمی آن، به مدت شش ماه اقامت ترکیه دریافت کنید. بعد از این مدت باید اقامت خود را از طریق ویزای کاری، تحصیلی یا سرمایه‌گذاری تمدید کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق سپرده‌گذاری در بانک

برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق سپرده‌گذاری در بانک، شما باید حداقل ۵۰۰ هزار دلار امریکا سپرده در یکی از بانک‌های ترکیه بگذارید. این مبلغ باید حداقل به مدت ۳ سال در حساب شما بماند. در صورت تایید حساب بانکی از سوی سازمان مقررات و نظارت بانکی ترکیه، می‌توانید شهروندی این کشور را دریافت کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. 

مهاجرت به ترکیه از طریق اوراق قرضه دولتی

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه، خرید اوراق قرضه دولتی است.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری

در این روش باید به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار دلار امریکا اوراق قرضه دولتی خریداری کنید و به مدت حداقل ۳ سال این اوراق قرضه را نفروشید. در صورت تایید سرمایه‌گذاری شما از سوی وزارت خزانه‌داری و دارایی ترکیه، می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید سهام

برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید سهام، لازم است مبلغی معادل ۵۰۰ هزار دلار امریکا سرمایه داشته باشید.  با خرید سهام در صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات ترکیه و عدم فروش آن به مدت حداقل ۳ سال، می‌توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت

طبق قوانین سال ۲۰۲۲ شما برای مهاجرت به ترکیه از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت، باید برای حداقل ۵۰ نفر از شهروندان ترکیه شغل ایجاد کنید. 

ترکیه_flag

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل
مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی امکان‌پذیر است. مهم‌ترین نکته در مهاجرت تحصیلی این است که شما با ویزای تحصیلی ترکیه نمی‌توانید اقامت دائم دریافت کنید و پس از فارغ‌التحصیل شدن باید ویزای خود را به ویزای کاری یا ویزای سرمایه‌گذاری تبدیل کنید.

مهارت زبان در مهاجرت تحصیلی به ترکیه

برای تحصیل در مدارس ترکیه باید به زبان ترکی مسلط باشید. تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه نیز مستلزم مهارت در زبان ترکی یا زبان انگلیسی است.

رشته‌های دانشگاهی پرطرفدار در ترکیه

رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی ترکیه هستند. درنتیجه میزان رقابت در این رشته‌ها بالاست.

ترکیه_flag

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار
نرخ بیکاری در ترکیه بالاست و از همین رو مهاجرت به ترکیه از طریق کار دشوار است. مهاجرت به ترکیه از طریق کار با ۳ روش امکان‌پذیر است:

کار موقت در ترکیه

در این روش شما نمی‌توانید درخواست کار بدهید بلکه یک کارفرمای ترک باید به شما پیشنهاد شغلی دهد.

کار با کارت فیروزه‌ای در ترکیه

اگر تحصیلات دانشگاهی معتبری دارید یا صاحب مهارت و سابقه کاری بالا هستید، می‌توانید به اداره کار ترکیه برای دریافت کارت فیروزه‌ای درخواست دهید.

کار دائم در ترکیه

اگر ۵ سال در ترکیه زندگی کنید، می‌توانید برای دریافت مجوز کار مستقل اقدام کنید. با داشتن این مجوز فرد می‌تواند به طور دائم در ترکیه مشغول به کار شود.

ترکیه_flag

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج
اگر با فردی که اقامت دائم یا تابعیت ترکیه را دارد، ازدواج کنید، بعد از ۳ تا ۵ سال می‌توانید شهروندی ترکیه را دریافت کنید.
ترکیه_flag

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی
مهاجرت از طریق پناهندگی یک روش پرچالش و خطرناک است و هرگز توصیه نمی‌شود اما اگر فردی در کشور خود مورد آزار و اذیت جدی قرار بگیرد و نتواند از جان خود محافظت کند، ممکن است گزینه‌ای جز پناهندگی نداشته باشد.  ترکیه یکی از طرفین کنوانسیون ۱۹۵۱ پناهندگان و پروتکل ۱۹۶۷ است. این کشور در را به روی افرادی که از ترس جان خود به ترکیه پناه می‌برند، باز می‌گذارد.  در حال حاضر ترکیه به بیش از ۳.۶ میلیون مرد و زن سوری پناه داده و از مهم‌ترین کشورهای میزبان پناهندگان در جهان است.
ترکیه_flag

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه
طبیعتا هزینه زندگی در شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است اما به طور میانگین هزینه زندگی برای یک خانواده چهار نفره در ترکیه در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۳۰۰ دلار در ماه تخمین زده شده است. این مبلغ شامل اجاره خانه نمی‌شود. اگر قصد دارید تنها به ترکیه مهاجرت کنید، هزینه زندگی را حدود ۳۶۰ دلار در ماه لحاظ کنید. این عدد نیز بدون در نظر گرفتن اجاره خانه تخمین زده شده است.
جواب سوال‌هات اینجاست!

جواب سوالت رو پیدا نکردی؟

شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۹ تا ۱۷ تماس بگیر تا راهنماییت کنیم:

۰۲۱-۸۸۵۱۴۵۲۸

جواب این سوال برای هر روش مهاجرتی متفاوت است. برای مهاجرت تحصیلی سالانه بین ۲۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار امریکا و برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری حداقل ۵۰ هزار دلار نیاز دارید.