Mountains

مهاجرت به کانادا

صفر تا صد مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا می‌تواند پله‌ای باشد برای رسیدن به زندگی با‌کیفیت طبق استانداردهای جهانی و پیشرفت‌های کاری و اقتصادی. برای ورود به کانادا شما می‌توانید از طریق برنامه‌های فدرال یا برنامه‌های استانی اقدام کنید. اگر قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید، این مطلب کمک می‌کند تا با شرایط مهاجرت به این کشور و شرایط اقامت کانادا آشنا شوید.

hero-image-m
کانادا_flag

شرایط اقامت در کانادا

شرایط اقامت در کانادا
جزئیات جواب این سوال نیز وابسته به روش مهاجرتی شماست اما خبر خوب این است که تقریبا همه برنامه‌های مهاجرتی کانادا به طور مستقیم یا غیرمستقیم منجر به اخذ اقامت دائم کانادا می‌شوند.
کانادا_flag

آیا مهاجرت به کانادا سخت است؟

آیا مهاجرت به کانادا سخت است؟
کانادا از ورود نیروهای متخصص، ایده‌های جدید کسب‌و‌کار و سرمایه‌گذاری استقبال می‌کند تا بتواند مسیر رشد و توسعه اقتصادی را ادامه دهد. به همین منظور برنامه‌های مهاجرتی متنوعی را طراحی و ارائه کرده است. اداره مهاجرت کانادا (IRCC)، برنامه جذب سالانه ۵۰۰ هزار مهاجر را برای سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ تعریف کرده است. با این تفاسیر باید گفت مهاجرت به کانادا سخت نیست چون در بین این همه روش مهاجرتی احتمالا یکی از آن‌ها با شرایط شما مطابقت خواهد داشت. در ادامه انواع روش‌های مهاجرت به کانادا را بررسی خواهیم کرد تا بتوانید راه متناسب با شرایط خود را برای مهاجرت و اقامت کانادا پیدا کنید. پیش از بررسی برنامه‌های مهاجرتی کانادا می‌خواهیم شما را با یک کلمه اختصاری پرکاربرد در برنامه‌های مهاجرتی کانادا آشنا کنیم: NOC.
کانادا_flag

منظور از NOC چیست؟

منظور از NOC چیست؟
کلمه NOC مخفف عبارت National Occupation Classification و به معنی طبقه‌بندی مشاغل ملی است. ناک سیستم دسته‌بندی مشاغل ملی کاناداست. درواقع یک پایگاه داده است که در آن همه مشاغل به کد تبدیل می‌شوند. هر کد بیانگر نوع کار، وظایف و مهارت‌های مخصوص به آن گروه شغلی است. در سال ۲۰۲۲ سیستم ملی مشاغل کانادا یا همان ناک دستخوش تغییراتی شد تا از این طریق وظایف و مهارت‌های شغلی با دقت بالاتری از هم تفکیک شوند. اگر می‌خواهید با سیستم جدید ناک کانادا آشنا شوید، مطلب تغییرات ناک در سال ۲۰۲۲ را بخوانید.

انواع برنامه‌های مهاجرتی کانادا

همانطور که گفتیم کانادا کشوری مهاجرپذیر است. از همین رو، قوانین مهاجرتی خود را به گونه‌ای تعریف کرده تا افراد با شرایط گوناگون سنی، رشته‌های مختلف تحصیلی و حوزه‌های کاری متنوع بتوانند از طریق برنامه‌های مهاجرتی این کشور، برای دریافت ویزا یا اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

برای مهاجرت به کانادا شما یا باید از طریق برنامه‌های مهاجرتی فدرال اقدام کنید و یا اینکه در برنامه‌های استانی کانادا شرکت کنید. اما تفاوت این دو چیست؟

pathways
برنامه‌های مهاجرتی فدرال

فدرال کانادا با توجه به نیازهای کل کشور ۹ برنامه مهاجرتی ارائه کرده.

برای آشنایی با سایر برنامه‌های مهاجرتی فدرال مطلب برنامه های دولت کانادا را بخوانید.

برنامه‌های استانی کانادا

هر کدام از استان‌های کانادا با توجه به نیاز‌ و شرایط اقتصادی خاص خود، برنامه‌های نامزدی استانی (PNP) ارائه کرده‌اند. شما می‌توانید برای مهاجرت به کانادا در این برنامه‌های استانی شرکت کنید اما در نهایت صدور اقامت دائم کانادا زیر نظر فدرال انجام می‌شود.

برنامه‌های استانی کانادا بسیار متنوع هستند اما در ۳ دسته کلی تخصص و مهارت، کارآفرینی و اکسپرس‌اینتری قرار می‌گیرند.

برای آشنایی با جزئیات برنامه‌های مهاجرتی هر استان از کانادا، می‌توانید لینک مطلب اختصاصی هر کدام را در جدول زیر بیابید:

برنامه استانی کبک

تنها استانی که برنامه‌های مهاجرتی خود را مستقل از فدرال کانادا طراحی و اجرا می‌کند، استان کبک است. این استان برنامه‌ای تحت عنوان نامزدی استانی کانادا ندارد اما برنامه‌های مهاجرتی مختص به خود را در ۲ گروه اصلی نیروی کار متخصص و کارآفرینی ارائه داده است.

برای آشنایی با روش‌های مهاجرت به استان کبک مطلب برنامه استانی کبک را بخوانید.

اکسپرس‌اینتری چیست؟

کانادا هر سال از ورود حدود ۱۱۰ هزار نیروی کار ماهر از طریق سیستم اکسپرس‌اینتری استقبال می‌کند. اکسپرس‌اینتری یک سیستم آنلاین است که توسط دولت کانادا برای سازماندهی و پردازش درخواست افرادی که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند و اقامت دائم این کشور را کسب کنند، استفاده می‌شود.

اکسپرس‌اینتری یک سیستم مبتنی بر امتیازبندی است. یعنی هرچه امتیاز پروفایل شما بیشتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت اقامت کانادا خواهید داشت. امتیاز پروفایل شما به عواملی همچون سن، تحصیلات، سطح دانش زبان، سابقه کار و داشتن جاب‌آفر بستگی دارد.

کانادا ۳ برنامه مهاجرتی مبتنی بر امتیاز پروفایل اکسپرس‌اینتری دارد:

هر کدام از این ۳ برنامه مهاجرتی کانادا شرایط و ویژگی‌های خاص خود را دارند. با کلیک روی عنوان هر برنامه می‌توانید مطلب اختصاصی و جامع مربوط به آن را بخوانید.

برنامه‌های استانی اکسپرس‌اینتری

نکته قابل توجه این است که هر یک از استان‌های کانادا به جز مانیتوبا و کبک نیز یک برنامه مهاجرتی دارند که شرط اصلی شرکت در آن‌ها، داشتن پروفایل فعال اکسپرس‌اینتری است.

نحوه امتیازدهی در این برنامه‌ها به صورت زیر است:

اگر از طریق برنامه‌های استانی در این سیستم امتیازی شرکت کنید، شانس پذیرفته شدن شما افزایش چشمگیری خواهد داشت. در این روش پس از دریافت دعوتنامه از سوی استان مورد نظر، باید وارد پروفایل اکسپرس‌اینتری شوید و پذیرش خود را نیز به اطلاعات ثبت‌شده در پروفایلتان اضافه کنید. با این کار ۶۰۰ امتیاز به مجموع امتیازات شما اضافه خواهد شد و اینگونه شانس برنده شدن شما در قرعه‌کشی بالا خواهد رفت.

آیا من می‌توانم به کانادا مهاجرت کنم؟

با تکمیل پروفایل در ایمیگو، رایگان و درلحظه، پاسخ سوالتان را مشاهده کنید

مشاهده پاسخ
روش‌های مهاجرتی کانادا از طریق فدرال و استان

برای مهاجرت به کانادا، چه از طریق برنامه‌های فدرال اقدام کنید و چه از طریق برنامه‌های استانی، در نهایت برنامه مهاجرتی شما در یکی از دسته‌های زیر قرار می‌گیرد

experience iconمهاجرت از طریق کار

برای مهاجرت کاری به کانادا داشتن جاب‌آفر از یک کارفرمای کانادایی یا داشتن سابقه کار در مشاغل مورد نظر این کشور لازم است.

experience iconمهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

این روش برای افراد خوداشتغال یا کسانی که سرمایه کافی برای راه‌اندازی کسب‌وکار یا ایده‌های خلاقانه تجاری دارند،‌ مناسب است.

experience iconمهاجرت از طریق تحصیل

در صورتی که بتوانید از دانشگاهی در کانادا پذیرش دریافت کنید، مهاجرت تحصیلی به کانادا روشی آسان و کم‌هزینه خواهد بود.

experience iconمهاجرت از طریق اسپانسرشیپ

این روش برای فردی مناسب است که یکی از اعضای خانواده درجه یک او شهروند کاناداست و توانایی حمایت مالی از او را دارد.

experience iconمهاجرت از طریق ازدواج

اگر با فردی که شهروند کاناداست یا اجازه اقامت دائم در کانادا را دارد،‌ ازدواج کنید، شما هم می‌توانید بعد از ۳ سال اقامت دائم بگیرید.

experience iconمهاجرت از طریق پناهندگی

کانادا از پناهجویانی که به قصد نجات جان خود به این کشور پناه آورده‌اند و در شرایط دشواری قرار دارند،‌ حمایت می‌کند.

در ادامه تک‌تک روش‌های مهاجرت به کانادا را شرح خواهیم داد تا به طور دقیق‌تر با هر یک از آن‌ها آشنا شوید

کانادا_flag

مهاجرت به کانادا از طریق کار

مهاجرت به کانادا از طریق کار

کانادا به دلیل نداشتن نیروی کار کافی، برنامه‌های مهاجرتی کاری خود را به گونه‌ای طراحی کرده است تا از طریق آن‌ها بتواند نیروی کار مورد نیاز خود را تامین کند. اگر می‌خواهید از طریق کار به کانادا مهاجرت کنید، شما به جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی یا سابقه کار در ‌NOC های تعیین‌شده از سوی اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا نیاز دارید. برنامه‌های کاری کانادا را می‌توان به ۲ دسته کلی تقسیم‌بندی کرد: 1. برنامه‌های کاری نیازمند به تاییدیه ارزیابی تاثیر بازار کانادا (LMIA) 2. برنامه‌های کاری جابجایی بین‌المللی (IMP) در ادامه هر کدام را به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

1

برنامه‌های نیازمند به تاییدیه ارزیابی تاثیر بازار کانادا (LMIA)

در این برنامه‌های کاری، کارفرمای کانادایی برای دادن جاب آفر به افراد خارجی باید از اداره کار کانادا مجوز دریافت کند. این مجوز به این معناست که استخدام نیروی کار خارجی روی میزان بیکاری شهروندان کانادایی یا حقوق دریافتی آن‌ها تاثیر منفی نمی‌گذارد.

2

برنامه‌های کاری جابجایی بین‌المللی (IMP)

برخی از برنامه‌های مهاجرتی کاری کانادا معاف از تاییدیه اداره کار این کشور هستند. در این دسته از برنامه‌ها کارفرما به دولت کانادا ثابت می‌کند که استخدام یک نیروی کار خارجی منجر به رشد اقتصادی یا فرهنگی قابل توجهی در کانادا می‌شود.

کانادا_flag

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در کانادا ۳ زیرگروه دارد: 1. مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی 2. مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی 3. مهاجرت به کانادا از طریق استارت‌آپ در ادامه هر کدام را به طور مختصر توضیح خواهیم داد.

1

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

هر استان کانادا دارای یک برنامه مهاجرتی تحت عنوان کارآفرینی است. برنامه‌های کارآفرینی هر استان شرایط خاص خود را دارند اما اشتراک همه آن‌ها داشتن سرمایه اولیه برای راه‌اندازی یا خریداری یک کسب‌وکار است به طوری که فعالیت تجاری شما برای دولت کانادا سود اقتصادی داشته باشد.

2

مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی,

این مسیر مهاجرتی به کانادا برای هنرمندان و ورزشکارانی طراحی شده است که در سطح بین‌المللی فعالیت دارند. شرایط دریافت ویزای خوداشتغالی کانادا چیست؟ داشتن سابقه کاری، داشتن تجربه کافی در فعالیت‌‌های هنری یا ورزشی و ارائه بیزینس‌پلن از شرایط مهم مهاجرت به کانادا از طریق این برنامه مهاجرتی هستند.

3

مهاجرت به کانادا از طریق استارت‌آپ

این دسته از روش‌های سرمایه‌گذاری متفاوت با گروه‌های قبلی هستند. برای دریافت ویزای استارت‌آپ کانادا شما نیازی به سرمایه اولیه ندارید، بلکه با ایده خلاقانه و نوآورانه خود باید بتوانید یکی از سازمان‌هایی که از سوی دولت کانادا برای پشتیبانی از استارت‌آپ‌ها تعیین شده‌اند، متقاعد به همکاری یا سرمایه‌گذاری کنید. شرایط دریافت مهاجرت به کانادا از طریق استارت‌آپ داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، اثبات تمکن مالی، دریافت نامه حمایتی از سازمان‌های مورد تایید دولت کانادا و از همه مهم‌تر ارائه یک ایده ناب و خلاقانه با قابلیت اجرا شدن از شرایط اصلی دریافت این ویزا هستند.

کانادا_flag

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

برای مهاجرت تحصیلی کانادا گرفتن پذیرش از دانشگاه یا مرکز تحصیلی در این کشور ضروری است. همچنین شما باید بتوانید هزینه‌های یک سال تحصیل و زندگی در کانادا را پوشش دهید.

تحصیل در کانادا، یک تیر و دو نشان

با مهاجرت تحصیلی به کانادا علاوه بر اینکه مسیر دریافت اقامت دائم این کشور را صاف و هموار می‌کنید، در کلاس درس بزرگ‌ترین اساتید رشته تحصیلی خود خواهید نشست و از معتبرترین سیستم‌های آموزشی دنیا فارغ‌التحصیل خواهید شد. برای افرادی که مشتاق به یادگیری و تحصیل هستند، چه چیزی از این بهتر؟!

جدا از این، داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاهی در کانادا برگ برنده در بسیاری از برنامه‌های مبتنی بر تخصص و مهارت استان‌های مختلف کاناداست.

آیا در دوران تحصیل اجازه کار کردن دارم؟

بله. شما مجازید در دوران دانشجویی کار پاره‌وقت انجام دهید یعنی حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. البته در تعطیلات بین دو ترم یا تعطیلات رسمی همچون کریسمس می‌توانید به صورت تمام‌وقت یعنی حداکثر ۴۰ ساعت در هفته کار کنید و از این طریق بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تامین کنید.

پس از پایان دوران تحصیل باید کانادا را ترک کنم؟

کانادا تمایل دارد دانشجویان خارجی را پس از پایان دوره دانشجویی به عنوان نیروی کار جذب کند. به همین دلیل یک برنامه تحت عنوان اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWPP) ارائه داده است. با داشتن مجوز کار آزاد در کانادا شما می‌توانید حداکثر ۳ سال پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا بمانید و به کار مشغول شوید و تجربه کار کانادایی کسب کنید. داشتن این سابقه کار، یک پله پرش برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه تجربه کانادایی (CEC) است.

کانادا_flag

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ
اگر یکی از اعضای خانواده درجه یک شما شهروند کاناداست و از طرفی، تمایل و توانایی حمایت مالی از شما را دارد، از افراد خوش‌شانسی هستید که می‌توانید با ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا، مقیم این کشور شوید. در این روش مهاجرتی منظور از اعضای خانواده یا خویشاوند درجه یک، مادر، پدر، خواهر، برادر، همسر و فرزندان است.
کانادا_flag

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج
ازدواج با فردی که شهروند کاناداست یا اجازه اقامت دائم در کانادا را دارد، یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به کاناداست. بعد از ۳ سال زندگی مشترک در این کشور، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنید.
کانادا_flag

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی
با وجود این همه برنامه مهاجرتی هنوز به پناهندگی کانادا فکر می‌کنید؟! اگر اینطور است، پس شما واقعا در شرایط سخت و پیچیده‌ای سر می‌کنید چون برای طیف وسیعی از شرایط سنی و کاری و تحصیلی، روش‌های مهاجرت قانونی به کانادا وجود دارد که نیازی به تحمل کردن دردسرهای پناهندگی نباشد. اما اگر هیچ چاره‌ای جز این راه برای مهاجرت ندارید، لااقل این نوید را می‌توان به شما داد که کانادا یک کشور مطلوب برای پناهندگان است و با روی گشاده از افرادی که از ترس جان خود به کانادا پناه آورده‌اند، حمایت می‌کند.
icon

مزایا و معایب مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا مانند زندگی در هر نقطه‌ای از دنیا، مزایا و معایبی دارد که ما در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

لیست کامل‌تر را در مطلب مزایا و معایب مهاجرت به کانادا بخوانید.

+

مزایای مهاجرت به کانادا

  • بالا بودن کیفیت زندگی طبق شاخص‌های استاندارد جهانی
  • بالا بودن میانگین درآمد
  • مراقبت‌های بهداشتی رایگان با امکانات مدرن
  • پایین بودن نرخ بیکاری
  • پایین بودن نرخ جرم و جنایت
-

معایب مهاجرت به کانادا

  • بالا بودن هزینه‌های زندگی
  • بالا بودن نرخ مالیات
  • سرمای شدید

آیا من می‌توانم به کانادا مهاجرت کنم؟

با تکمیل پروفایل در ایمیگو، رایگان و درلحظه، پاسخ سوالتان را مشاهده کنید

مشاهده پاسخ
جواب سوال‌هات اینجاست!

جواب سوالت رو پیدا نکردی؟

شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۹ تا ۱۷ تماس بگیر تا راهنماییت کنیم:

۰۲۱-۸۸۵۱۴۵۲۸

بر اساس شاخص جهانی رتبه‌بندی پاسپورت، گذرنامه یا پاسپورت کانادایی در سال ۲۰۲۲ در رتبه ششم قرار داشت. امتیاز هر پاسپورت بر اساس میزان تحرک رتبه‌بندی می‌شود. منظور از میزان تحرک این است که شما با داشتن یک پاسپورت اجازه ورود به چند کشور از دنیا را بدون داشتن ویزا دارید. پاسپورت کانادایی می‌توانند بدون ویزا به ۱۸۸ کشور دنیا سفر کنند و برای ورود به ۲۷ کشور به ویزا نیاز دارند.