Mountains

مهاجرت به یونان

صفر تا صد مهاجرت به یونان

مهاجرت به یونان، این کشور مدیترانه‌ای، برای بسیاری از افراد پلی است جهت ورود به کشورهای اروپایی. در سال‌های اخیر یونان به کشوری جذاب و محبوب برای مهاجران تبدیل شده است؛ هم به عنوان مقصد نهایی و هم به عنوان ایستگاه ترانزیت بین کشورهای مبدا و سایر کشورهای اتحادیه اروپا.

hero-image-m
یونان_flag

چرا یونان برای مهاجران جذاب است؟

چرا یونان برای مهاجران جذاب است؟
یونان به دلیل برخورداری از آب و هوای مدیترانه‌ای، سواحل درخشان و جزایر دیدنی، باورها و سنت‌های فرهنگی متنوع، معماری غنی و داشتن مردمانی فوق‌العاده خونگرم و صمیمی در بین مهاجران بسیار محبوب است.

موقعیت جغرافیایی یونان

یونان که برای اغلب ما یادآور فیلسوفان بزرگ و تاثیرگذاری همچون سقراط، ارسطو و افلاطون است، علاوه بر داشتن پیشینه تاریخی غنی، موقعیت جغرافیایی خاص و ویژه‌ای نیز دارد. یونان از دیرباز تا کنون مقصد توریست‌ها و مهاجران بسیاری بوده است. این کشور در محل پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است. یونان از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک است.

اقتصاد یونان

اقتصاد یونان دارای رتبه ۴۸ بر اساس تولید ناخالص ملی است. یونان پس از گذراندن فراز و نشیب‌های بسیار در حوزه اقتصادی، اکنون شانزدهمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپاست و در حال گذر از چالش های اقتصادی است. با این حال اقتصاد یونان در میان کشورهای اروپایی وضعیت مطلوبی ندارد.

گردشگری یونان

یونان در لیست بهترین کشورهای جهان برای سفر در سال ۲۰۲۲ رتبه ششم را از آن خود کرده است. جالب است بدانید در این لیست کشورهای دانمارک و بریتانیا پس از یونان قرار دارند و به ترتیب رتبه هفتم و هشتم را کسب کرده‌اند. درآمد حاصل از گردشگری یونان طبق گزارش اخیر ForwardKeys درآمد گردشگری یونان در سال ۲۰۲۲ به ۹۰ درصد سطح قبل از شیوع کرونا در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

آیا من می‌توانم به یونان مهاجرت کنم؟

با تکمیل پروفایل در ایمیگو، رایگان و درلحظه، پاسخ سوالتان را مشاهده کنید

مشاهده پاسخ
انواع راه‌های مهاجرت به یونان

برای مهاجرت به یونان ۵ روش متداول وجود دارد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند

experience iconمهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

برای مهاجرت به یونان از طریق سرمایه‌گذاری باید توانایی خرید ملک در این کشور را داشته باشید یا تمکن مالی خود را به دولت یونان ثابت کنید.

experience iconمهاجرت از طریق کار

مهاجرت به یونان از طریق کار برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا مشکل است. در این روش باید از یک کارفرمای یونانی جاب‌آفر دریافت کنید.

experience iconمهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به یونان یکی از روش‌های کم‌هزینه است. شهریه دانشگاه‌های یونانی در قیاس با سایر کشورهای اروپایی کمتر است.

experience iconمهاجرت از طریق خانواده

اگر با شهروندی یونانی ازدواج کنید یا یکی از اعضای درجه یک خانواده شما شهروند یونان باشد، می‌توانید از این طریق مهاجرت کنید.

experience iconمهاجرت از طریق پناهندگی

روش پناهندگی توصیه نمی‌شود اما اگر فردی به دلیل نداشتن امنیت جانی به یونان پناه ببرد، این شانس را دارد که اقامت یونان را دریافت کند.

در ادامه تک‌تک روش‌های مهاجرت به یونان را شرح خواهیم داد تا به طور دقیق‌تر با هر یک از آن‌ها آشنا شوید

یونان_flag

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه‌گذاری به دو روش کلی امکان‌پذیر است: 1.از طریق خرید ملک 2.از طریق تمکن مالی هر کدام از این برنامه‌های مهاجرتی به زیرشاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و شرایط خاص خود را دارند اما قطعا شرط اولیه همه آن‌ها داشتن سرمایه است!

مهاجرت به یونان از طریق خرید ملک

اقامت یونان با خرید ملک به اقامت گلدن ویزا معروف است. این نوع ویزا به شهروندان خارج از اتحادیه اروپا و اعضای خانواده آنها (همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال) داده می‌شود که قصد دارند در بخش املاک و مستغلات یونان سرمایه‌گذاری کنند.
اطلاعات بیشتر راجع به خرید خانه و اقامت گلدن ویزا یونان در صفحه اقامت گلدن ویزا یونان

قوانین

طبق قانون دولت یونان، شهروندان خارج از اتحادیه اروپا که صاحب املاک و مستغلاتی به ارزش بیش از ۲۵۰ هزار یورو در یونان هستند، اجازه خواهند داشت به مدت ۵ سال در این کشور اقامت کنند.

بعد از ۵ سال چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بعد از ۵ سال مجبور به ترک خاک یونان نیستید. اگر شما شرایط دریافت اولیه مهاجرت از طریق خرید ملک را حفظ کرده باشید، می‌توانید ویزای خود را تمدید کنید.
علاوه بر این، در صورت اقامت در یونان برای ۷ سال متوالی، به شرط اقامت حداقل ۱۸۰ روز در هر سال، می‌توانید برای گرفتن تابعیت یونان اقدام کنید.

مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی

در این روش متقاضی مهاجرت باید ثابت کند که از لحاظ مالی می‌تواند هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌اش را در یونان تامین کند، بدون اینکه نیاز باشد در این کشور کار کند. اجازه اقامت در یونان از طریق تمکن مالی به مدت ۲ سال اعتبار دارد و بعد از آن باید تمدید شود. شرط اصلی تایید تمکن مالی از سوی دولت یونان در سال ۲۰۲۲ این است که فرد متقاضی ثابت کند می‌تواند ۲۰۰۰ یورو در ماه برای خود، ۴۰۰ یورو در ماه برای همسر و ۳۰۰ یورو در ماه برای هر فرزند هزینه کند. اطلاعات بیشتر راجع به درآمد لازم، شرایط و قوانین تمکن مالی یونان در صفحه تمکن مالی یونان

یونان_flag

مهاجرت به یونان از طریق کار

مهاجرت به یونان از طریق کار

مهاجرت به یونان از طریق کار برای افرادی که در کشوری خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند، کار ساده‌ای نیست.

جاب‌آفر از سوی کارفرمای یونانی

مجوزهای کار در یونان مختص کارفرما هستند به این معنی که یک کارفرما در یونان برای شغل مورد نظر خود در کل اتحادیه اروپا آگهی می‌دهد. اگر طی سه ماه نیروی کار مورد نظر کارفرما پیدا شد که هیچ، در غیر این صورت سه ماه دیگر نیز باید این روند را ادامه دهد. بعد از شش ماه اگر همچنان کارفرما به نتیجه نرسیده بود و مصرانه در پی یافتن کارمند دلخواهش بود، دولت یونان به او اجازه می‌دهد تا به افرادی خارج از کشورهای اتحادیه اروپا پیشنهاد کار بدهد. در این مرحله شما می‌توانید به درخواست کارفرما جواب مثبت دهید و با او وارد مذاکره شوید.

نرخ بیکاری در یونان

نرخ بیکاری در یونان از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۲۲ به طور متوسط ​​۲۸/۱۶ درصد بوده است که در ژوئیه سال ۲۰۱۳ به بالاترین میزان خود یعنی ۳۰/۲۸ درصد و در ماه می ۲۰۰۸ به پایین‌ترین حد خود یعنی ۳۰/۷ درصد رسید. در مجموع باید گفت نرخ بیکاری در یونان بالاست.

یونان_flag

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل
یکی از راه‌های مهاجرت به یونان از طریق تحصیل است. قدم اول برای دریافت ویزای تحصیلی یونان گرفتن نامه پذیرش از یک دانشگاه یونانی است. در مرحله بعد فرد متقاضی مهاجرت می‌تواند با نامه پذیرش و مدارک بیمه و تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کند.

مدت زمان اقامت با ویزای تحصیلی

نکته قابل توجه این است که شما بعد از اتمام دوره تحصیل نمی‌توانید با ویزای تحصیلی در یونان بمانید و باید برای ادامه اقامت خود در یونان ویزا را به نوع دیگری تغییر دهید. معمولا ویزای کاری جایگزین مناسبی برای ویزای تحصیلی خواهد بود.

هزینه تحصیل در یونان

هزینه تحصیل در یونان در قیاس با سایر کشورهای اروپایی پایین است و مهاجرت به یونان از طریق تحصیل یک روش مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

یونان_flag

مهاجرت به یونان از طریق خانواده

مهاجرت به یونان از طریق خانواده
مهاجرت به یونان از طریق خانواده انواع مختلفی دارد که از میان آن‌ها دو برنامه مهاجرتی زیر مهم‌ترین راه‌های مهاجرت به یونان محسوب می‌شوند: ۱ـ مهاجرت به یونان از طریق ازدواج ۲ـ مهاجرت به یونان از طریق حمایت خویشاوندان
1

مهاجرت به یونان از طریق ازدواج

اگر شما با فردی که شهروند یونان است، ازدواج کنید، می‌توانید اقامت یونان را به صورت رسمی و قانونی به دست آورید. طبیعی است که اگر این ازدواج پایان خوشی نداشته باشد و به طلاق منجر شود، اعتبار اقامت شما نیز به پایان می‌رسد.

2

مهاجرت به یونان از طریق حمایت خویشاوندان

اگر یکی از خویشاوندان نزدیک شما شهروند یونان است، می‌تواند حامی شما برای مهاجرت به یونان و دریافت اقامت این کشور شود.

یونان_flag

مهاجرت به یونان از طریق پناهندگی

مهاجرت به یونان از طریق پناهندگی
ویزای پناهندگی فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که در کشور خود مورد آزار و اذیت جانی قرار دارند. اگر فرد به دولت یونان ثابت کند که در معرض خطر جانی جدی است و امنیت ندارد، این شانس را خواهد داشت تا اجازه اقامت در یونان را کسب کند. قطعا این روش مهاجرتی پردردسر و آزاردهنده است و به کسی توصیه نمی‌شود، مگر در صورتی که فرد هیچ گزینه دیگری برای نجات جان خود نداشته باشد.
یونان_flag

هزینه زندگی در یونان

هزینه زندگی در یونان
هزینه زندگی در یونان حدود ۳۰ درصد کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. هزینه یک خانواده چهار نفره در یونان، بدون در نظر گرفتن اجاره خانه، حدود دو هزار یورو در ماه خواهد بود. البته قیمت‌ها به منطقه‌ای که قصد اقامت در آن دارید، بستگی دارد.

مقایسه هزینه زندگی در تهران و آتن

طبق گزارش سایت معتبر Numbeo هزینه زندگی در آتن، پایتخت یونان، برای یک خانواده چهار نفره ۲۵۸۶ یورو در ماه تخمین زده شده است. این مبلغ ۲۴/۶۹ درصد گران‌تر از هزینه زندگی بدون اجاره خانه در تهران است. اما جالب است بدانید اجاره خانه در آتن ۹۸/۲۲ درصد ارزان‌تر از تهران است.

icon

مزایا و معایب مهاجرت به یونان

برای زندگی در هر کشوری نیاز است تمامی جوانب آن را بررسی کنید، مزایا و معایب زندگی در آن کشور را بدانید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

ما در اینجا به چند مورد از مهم‌ترین مزایا و معایب زندگی در یونان اشاره خواهیم کرد.

+

مزایای مهاجرت به یونان

 • پایین بودن هزینه‌های زندگی در قیاس با سایر کشورهای اروپایی
 • بالا بودن کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی
 • رایگان بودن خدمات درمانی اورژانسی برای تمام ملیت‌های مقیم یونان
 • پایین بودن نرخ جرم و جنایت
 • آسان بودن سفرهای بین‌المللی
 • برخورد دوستانه با مهاجران
 • آب و هوای مطبوع مدیترانه‌ای
-

معایب مهاجرت به یونان

 • بالا بودن نرخ بیکاری
 • کم بودن موقعیت‌های شغلی برای افراد خارج از اتحادیه اروپا
 • نیاز به یادگیری زبان یونانی
 • بوروکراسی در فرآیندهای اداری
 • توزیع نابرابر تسهیلات و امکانات در مناطق مختلف
جواب سوال‌هات اینجاست!

جواب سوالت رو پیدا نکردی؟

شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۹ تا ۱۷ تماس بگیر تا راهنماییت کنیم:

۰۲۱-۸۸۵۱۴۵۲۸

روش‌های مهاجرت به یونان عبارتند از مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق کار، مهاجرت از طریق ازدواج یا حمایت خویشاوند، مهاجرت از طریق پناهندگی