Mountains

مهاجرت به اتریش

صفر تا صد مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش گزینه اول بسیاری از افرادی است که قصد تحصیل، کار و زندگی در یک کشور اروپایی را دارند. اگر شما هم به فکر مهاجرت به اتریش افتاده‌اید، لطفا بی‌گدار به آب نزنید! در مطلب پیش رو می‌خواهیم از روش‌های مهاجرت به اتریش، مزایا و معایب مهاجرت به این کشور و هزینه زندگی در اتریش برایتان بگوییم.

hero-image-m
اتریش_flag

چرا به اتریش مهاجرت کنم؟

چرا به اتریش مهاجرت کنم؟
اتریش به خاطر قلعه‌ها، کاخ‌ها، ساختمان‌ها و سایر آثار معماری‌اش مشهور است اما قطعا این موارد دلیل کافی برای مهاجرت به اتریش نیستند. افراد با دلایل مختلفی به اتریش مهاجرت می‌کنند ولی در میان آن‌ها اغلب چند دلیل مشترک و اساسی وجود دارد:

پایین بودن نرخ بیکاری

نرخ بیکاری در اتریش پایین است و افراد خارجی شانس پیدا کردن شغل دلخواه خود را در این کشور دارند.

کیفیت زندگی

قطعا عواملی که بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می‌گذارند، برای هر شخص متفاوت است اما در نگاه کلی یکی از عوامل اصلی مهاجرت به اتریش بالا بودن سطح کیفیت زندگی در این کشور است. منظور از بالا بودن کیفیت زندگی، رعایت استانداردهای جهانی در حیطه‌هایی همچون خدمات درمانی و سلامت، امکانات آموزشی، نرخ جرم و جنایت، میزان درآمد و... است.

اقتصاد پایدار

طبق گزارش بنیاد هریتیج اقتصاد اتریش بیست‌و‌دومین اقتصاد برتر دنیا در سال ۲۰۲۲ است. اتریش در بین ۴۵ کشور اروپایی رتبه پانزدهم را از آن خود کرده است. بخش‌های برتر اقتصادی این کشور خدمات، صنعت و کشاورزی هستند.

این سه دلیل اصلی منجر شده است تا افراد زیادی سالانه برای مهاجرت به اتریش و دریافت اقامت این کشور اقدام کنند. سوال اصلی این است که این افراد از چه راه‌هایی به اتریش مهاجرت می‌کنند؟ بهترین و راحت‌ترین راه مهاجرت به اتریش چیست؟

اتریش_flag

آیا مهاجرت به اتریش برای من مناسب است؟

آیا مهاجرت به اتریش برای من مناسب است؟
ما در ادامه متداول‌ترین روش‌های مهاجرت به اتریش را معرفی و بررسی خواهیم کرد. شما می‌توانید با توجه به شرایط خود ببینید که آیا مهاجرت به این کشور برای شما مناسب است یا خیر؟
اتریش_flag

کارت قرمز سفید قرمز اتریش چیست؟

کارت قرمز سفید قرمز اتریش چیست؟
اگر قصد مهاجرت به اتریش را دارید، احتمالا نام کارت قرمز سفید قرمز اتریش برایتان آشناست. به زبان ساده می‌توان گفت این کارت مجوز اقامت دائم اتریش است. شما با داشتن این کارت می‌توانید از مزایای شهروندی اتریش، از جمله خدمات رایگان درمانی و آموزشی، بهره‌مند شوید.

کارت قرمز سفید قرمز اتریش به چه کسی تعلق می‌گیرد؟

در قسمت‌های قبلی از روش‌های مهاجرت به اتریش گفتیم. هر کدام از این روش‌ها که منجر به اقامت دائم می‌شوند، به معنی دریافت کارت قرمز سفید قرمز نیز است. اگر به یکی از گروه های زیر تعلق دارید، واجد شرایط دریافت کارت قرمز سفید قرمز هستید: کارگران بسیار ماهر کارگران ماهر در مشاغل مورد نیاز اتریش فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و کالج‌های آموزش عالی اتریش کارگران عادی در گردشگری، کشاورزی و جنگلداری کارگران خوداشتغال بنیانگذاران استارت‌آپ آشنایی کامل با شرایط، مدت زمان و تمامی مباحث مربوط به کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش در صفحه کارت قرمز سفید قرمز اتریش

آیا من می‌توانم به اتریش مهاجرت کنم؟

با تکمیل پروفایل در ایمیگو، رایگان و درلحظه، پاسخ سوالتان را مشاهده کنید

مشاهده پاسخ
انواع راه‌های مهاجرت به اتریش

مهم‌ترین و متداول‌ترین راه‌های مهاجرت به اتریش در ۶ روش خلاصه می‌شوند

experience iconمهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

اقتصاد اتریش پایدار و باثبات است، درنتیجه یکی از راه‌های پرسود مهاجرت به این کشور، کارآفرینی،‌ راه‌اندازی کسب‌وکار یا تمکن مالی است.

experience iconمهاجرت از طریق کار

برای اقامت دائم اتریش از طریق کار نیاز به جاب‌آفر از کارفرمای اتریشی دارید اما برای مشاغل دوره‌ای،‌ می‌توانید اقامت موقت دریافت کنید.

experience iconمهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی یکی از آسان‌ترین روش‌های مهاجرت به اتریش است، زیرا برای پذیرش در دانشگاه نیازی به مدرک زبان آلمانی ندارید.

experience iconمهاجرت از طریق ویزای هنرمندان

این روش مهاجرت به اتریش برای افرادی است که در یک رشته هنری سابقه تحصیلی یا کاری دارند.

experience iconمهاجرت از طریق ازدواج

یکی از راه‌های مهاجرت به اتریش، ازدواج با شهروند اتریشی و حداقل ۶ سال زندگی مشترک در این کشور است.

experience iconمهاجرت از طریق پناهندگی

افرادی که برای حفظ جان خود به صورت غیرقانونی وارد خاک اتریش شوند، می‌توانند درخواست پناهندگی در این کشور را بدهند.

در ادامه تک‌تک روش‌های مهاجرت به اتریش را شرح خواهیم داد تا به طور دقیق‌تر با هر یک از آن‌ها آشنا شوید

اتریش_flag

مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه‌گذاری
همانطور که گفتیم اقتصاد اتریش پایدار و باثبات است. از همین رو سرمایه‌گذاری در این کشور امن و پرسود خواهد بود. اداره مهاجرت اتریش ۳ روش سرمایه‌گذاری در این کشور ارائه داده است که از طریق آن‌ها می‌توانید اقامت اتریش را دریافت کنید: 1. مهاجرت به اتریش از طریق تمکن مالی 2. مهاجرت به اتریش از طریق کارآفرینی 3. مهاجرت به اتریش از طریق استارت‌آپ
1

مهاجرت به اتریش از طریق تمکن مالی

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی برای افرادی مناسب است که از درآمد ماهیانه کافی در کشور مبدا برخوردار باشند و بدون کار در اتریش بتوانند هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهند. آیا می‌توانم در روش اقامت از طریق تمکن مالی، همراه با خانواده مهاجرت کنم؟ بله، اگر شما بتوانید علاوه بر هزینه‌های خود، هزینه زندگی همسر و فرزندانتان را نیز تامین کنید، می‌توانید با خانواده به اتریش مهاجرت کنید. در مهاجرت خانوادگی تک‌تک اعضای خانواده اقامت این کشور را به دست می‌آورند. برای اقامت اتریش با تمکن مالی باید چقدر سرمایه داشته باشم؟ در این روش مهاجرتی شما باید به طور منظم و ماهیانه معادل ۲۰۶۱ یورو درآمد داشته باشید. این رقم برای یک فرد مجرد تعریف شده است.مهاجرت به پرتغال از طریق خرید ملک اگر متاهل هستید و می‌خواهید همراه با خانواده به اتریش مهاجرت کنید، باید به عددی که در بالا گفتیم، ۱۱۹۱ یورو به ازای همسر و ۳۱۸ یورو به ازای هر فرزند اضافه کنید. اگر می‌خواهید درباره شرایط و فرآیند این روش مهاجرتی بیشتر بدانید، مطلب اقامت تمکن مالی اتریش را بخوانید.

2

مهاجرت به اتریش از طریق کارآفرینی

برنامه خوداشتغالی اتریش با عنوان کارآفرینی نیز شناخته می‌شود. سیاست‌های مهاجرتی اتریش در راستای حفظ ثبات اقتصادی است. از همین رو اگر افراد خارجی بتوانند با ایجاد شغل در این کشور مزایای کلان اقتصادی فراهم کنند، دولت اتریش از حضور آن‌ها در کشور خود استقبال خواهد کرد. شرایط خوداشتغالی در اتریش چیست؟ اگر قصد مهاجرت به اتریش از طریق خوداشتغالی را دارید، باید یکی از شرایط زیر را فراهم کنید: 1. سرمایه‌ای معادل حداقل ۱۰۰ هزار یورو به حساب بانکی خود در اتریش منتقل کنید 2. کارآفرینی شما منجر به ایجاد شغل برای شهروندان اتریش شود 3. یک فن‌آوری و تکنولوژی جدید را در صنعت اتریش وارد کنید 4. کسب‌وکار شما برای اتریش سود اقتصادی کلان داشته باشد اگر بتوانید به دولت اتریش ثابت کنید که با راه‌اندازی کسب‌وکار شما حداقل یکی از فاکتورهای بالا عملیاتی خواهد شد، می‌توانید از طریق خوداشتغالی به اتریش مهاجرت کنید. اگر می‌خواهید درباره شرایط و فرآیند این روش مهاجرتی بیشتر بدانید، مطلب خوداشتغالی اتریش را بخوانید.

3

مهاجرت به اتریش از طریق استارت‌آپ

پایه‌های اصلی دریافت ویزای استارت‌آپ اتریش داشتن یک بیزنس‌پلن قوی و سرمایه کافی برای راه‌اندازی کسب‌وکار است. برای دریافت ویزای استارت‌‌آپ اتریش باید شرایط زیر را فراهم کنید: 1. شرکتی را به منظور توسعه و عرضه محصولات، خدمات، روش‌ها یا فناوری‌های نوآورانه در بازار تاسیس کنید 2. یک طرح تجاری منسجم برای تاسیس و اداره شرکت خود ارائه دهید 3. شخصاً تاثیر مستقیم بر مدیریت شرکت تازه‌تاسیس داشته باشید 4. سرمایه شرکت باید معادل حداقل ۳۰ هزار یورو باشد و حداقل ۵۰ درصد از سهام شرکت متعلق به شما باشد 5. در سیستم امتیازبندی ویزای استارت‌آپ که بر اساس شرایط سنی، سطح زبان، مدرک تحصیلی، سابقه کاری و میزان سرمایه تعریف شده، حداقل ۵۰ امتیاز کسب کنید اگر یک بیزنس‌پلن قوی دارید و می‌خواهید در یک کشور اروپایی کسب‌وکار خود را راه بیندازید، ویزای استارت‌آپ اتریش می‌تواند یک روش مطمئن باشد. اگر می‌خواهید درباره شرایط و فرآیند این روش مهاجرتی بیشتر بدانید، مطلب ویزای استارت‌آپ اتریش را بخوانید.

اتریش_flag

مهاجرت به اتریش از طریق کار

مهاجرت به اتریش از طریق کار
پایین بودن نرخ بیکاری در اتریش و وجود موقعیت‌های شغلی برای نیروی کار خارجی موجب شده است که افراد زیادی با هدف پیدا کردن شغل دلخواه خود به این کشور مهاجرت کنند. مهاجرت کاری به اتریش منجر به اقامت موقت یا اقامت دائم این کشور می‌شود.
1

اقامت موقت اتریش از طریق کار

اقامت موقتِ کاری اتریش برای فردی مناسب است که قصد دارد برای مدت معینی در اتریش کار کند یا شخصی که در ایران کار می‌کند و کارفرمای او می‌خواهد برای گسترش کسب‌وکار خود، برخی کارمندانش را به اتریش اعزام کند. دولت اتریش متقاضیان اقامت کاری موقت را به ۵ گروه مجزا تقسیم کرده است: 1. کارگران فصلی: افرادی که مشخصا در حوزه گردشگری و کشاورزی فعالیت می‌کنند 2. اعزام کارگران: کارمندانی که کارفرمایان خارجی آن‌ها را برای انجام وظیفه به اتریش می‌فرستند 3. استخدام بین‌المللی کارگران: کارمندانی که کارفرمایان خارجی آن‌ها را در شرکت‌های اتریشی استخدام می‌کنند 4. انتقال درون‌شرکتی: مدیران، متخصصان یا کارآموزانی که به طور موقت در شعبه اتریش شرکت خود مشغول به کار هستند 5. کارکنان پروژه: افرادی که منحصرا برای یک تعهد موقت و با هدفی معین استخدام می‌شوند و پس از پایان پروژه همکاری آن‌ها با شرکت به پایان می‌رسد اگر در یکی از این ۵ گروه قرار می‌گیرید، می‌توانید از طریق ویزای کاری موقت به اتریش مهاجرت کنید.

2

اقامت دائم اتریش از طریق کار

دریافت اقامت دائم اتریش از طریق کار برای ایرانی‌ها کمی دشوار است. در این نوع مهاجرت به اتریش شما یا باید پیشنهاد شغلی دریافت کرده باشید یا حداقل شرایطی را فراهم کرده باشید که دولت اتریش به شما اجازه دهد مدتی برای پیدا کردن شغل مورد نظرتان در این کشور بمانید.

3

مهاجرت به اتریش با ویزای جست‌وجوی کار

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به اتریش دریافت ویزای جست‌وجوی کار است. در این روش دولت اتریش به شما ۶ ماه فرصت می‌دهد تا در خاک این کشور بمانید. اگر بتوانید در این مدت شغل مورد نظر خود را پیدا کنید، این امکان را دارید که ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهید. شرایط مهاجرت به اتریش با ویزای جست‌وجوی کار برای این روش مهاجرت به اتریش یک جدول امتیازبندی تعریف شده است که در آن فاکتورهایی همچون مهارت‌های ویژه کاری، سطح زبان آلمانی، میزان تمکن مالی، مدرک تحصیلی و سابقه کار اثرگذار هستند. برای دریافت ویزای جست‌وجوی کار شما باید از ۱۰۰ امتیاز حداقل ۷۰ امتیاز کسب کنید.

4

مهاجرت به اتریش با جاب آفر

در این روش مهاجرت به اتریش مهم‌ترین شرط این است که از یک کارفرمای اتریشی جاب‌آفر دریافت کرده باشید. دریافت جاب‌آفر اغلب سخت است زیرا کارفرمای اتریشی باید به مدت ۳ ماه در اتریش و به مدت ۳ ماه در اتحادیه اروپا آگهی کار منتشر کند. اگر کارفرمای اتریشی بعد از ۶ ماه نتواند نیروی کار مورد نیاز خود را پیدا کند، اجازه دارد برای یافتن کارمند مورد نظر خود سراغ سایر کشورها برود. شرایط مهاجرت به اتریش با جاب‌آفر علاوه بر داشتن جاب‌آفر از یک کارفرمای اتریشی، فاکتورهای دیگری همچون سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، سطح زبان آلمانی و میزان مهارت‌های کاری شما نیز در این روش مهاجرت به اتریش بررسی خواهند شد. اطلاعات بیشتر راجع به مهاجرت نیروی متخصص دارای جاب آفر به اتریش در نیروی متخصص اتریش

اتریش_flag

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل
کیفیت آموزش در اتریش بسیار بالاست. بر اساس برنامه توسعه سازمان ملل متحد، اتریش از نظر شاخص آموزش در رتبه ۲۵ جهان قرار دارد.همچنین بر اساس رتبه‌بندی جهانی Times Higher Education دانشگاه وین، قدیمی‌ترین دانشگاه اتریش، رتبه ۱۴۳ را کسب کرده است.

مزایای تحصیل در اتریش چیست؟

تحصیل در اتریش به خصوص در مقطع کارشناسی طرفداران زیادی دارد. اما چرا دانشجویان تمایل دارند در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند؟برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در اتریش را در ادامه خواهید خواند: بالا بودن کیفیت آموزش پایین بودن هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نیاز نداشتن به مدرک زبان آلمانی هنگام دریافت پذیرش از دانشگاه امکان کار کردن حین تحصیل (حداکثر ۲۰ ساعت در هفته) این ویژگی‌ها موجب شده سالانه دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا با هدف تحصیل در دانشگاه‌های اتریش اقدام به مهاجرت کنند.

زبان تحصیل در دانشگاه‌های اتریش چیست؟

زبان رسمی اتریش آلمانی است. از این رو اگر قصد دارید در دانشگاه‌های دولتی اتریش تحصیل کنید، باید به زبان آلمانی مسلط باشید.دانشگاه‌های خصوصی اتریش اغلب امکان تحصیل به زبان انگلیسی را فراهم کرده‌اند. اما تحصیل در این دانشگاه‌ها مستلزم پرداخت شهریه‌های سنگین است.

هزینه تحصیل در اتریش چقدر است؟

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اتریش باید در هر ترم ۷۲۶ یورو شهریه بپردازند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی با توجه به نوع موسسه و مقطع و رشته تحصیلی شما طیف وسیعی را شامل می‌شود و هیج مبلغ مشخصی برای آن وجود ندارد.

اتریش_flag

مهاجرت به اتریش از طریق ویزای هنرمندان

مهاجرت به اتریش از طریق ویزای هنرمندان

اگر هنرمند هستید، این ویزا برای شماست! این روش مهاجرت به اتریش مختص به افرادی است که در یک رشته هنری سابقه تحصیلی یا کاری دارند. برای دریافت ویزای هنرمندان شما باید به اداره مهاجرت اتریش ثابت کنید که در کشور مبدا هزینه‌های زندگی خود را از طریق فعالیت‌های هنری تامین می‌کنید. مدت اعتبار ویزای هنرمندان اتریش این نوع ویزا معمولا در ابتدا فقط برای ۱۲ ماه اعتبار دارد. اگر دولت اتریش مطمئن شود که شما توانسته‌اید در اتریش هم از طریق فعالیت‌های هنری خود هزینه‌های زندگی را پوشش دهید، این ویزا تمدید خواهد شد.

اتریش_flag

مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج

مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج
روش دیگر برای مهاجرت به اتریش، ازدواج با یک شهروند اتریشی است. البته این روش در همان ابتدا منجر به دریافت اقامت دائم نمی‌شود. دریافت اقامت دائم اتریش از طریق ازدواج به این راحتی‌ها نیست. شما باید حداقل ۶ سال زندگی مشترک داشته باشید و حداقل ۵ سال از این بازه زمانی را در اتریش ساکن باشید. در این صورت می‌توانید برای دریافت اقامت دائم اتریش اقدام کنید. طبیعتا این مجوز اقامت تا زمانی اعتبار دارد که زندگی مشترک شما و همسر اتریشی‌تان دوام داشته باشد!
اتریش_flag

مهاجرت به اتریش از طریق پناهندگی

مهاجرت به اتریش از طریق پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی یک روش پرخطر است. هرچند این روش از لحاظ مالی کم‌هزینه محسوب می‌شود اما از لحاظ روحی و روانی افراد را تحت فشار قرار می‌دهد. از این رو مهاجرت اتریش با پناهندگی توصیه نمی‌شود. مراحل درخواست پناهندگی اتریش نکته قابل توجه این است که شما نمی‌توانید خارج از خاک اتریش برای پناهندگی در این کشور اقدام کنید. حضور شما برای اقدامات پناهندگی در این کشور الزامی است.

اتریش_flag

هزینه زندگی در اتریش

هزینه زندگی در اتریش
طبق داده‌های سایت Numbeo هزینه زندگی در اتریش برای یک خانواده چهار نفره ۳ هزار یورو در ماه خواهد بود. این هزینه بدون در نظر گرفتن اجاره خانه تخمین زده شده است. اگر قصد دارید به تنهایی در اتریش زندگی کنید، هزینه شما حدود ۸۸۸ یورو در ماه خواهد بود. در این برآوردِ هزینه نیز اجاره خانه لحاظ نشده است.

مقایسه هزینه زندگی در وین و تهران

وین پایتخت و بزرگ‌ترین شهر اتریش است. هزینه زندگی در وین ۷۴/۹۲ درصد از تهران بیشتر است. در این مقایسه مبلغ اجاره خانه در نظر گرفته نشده است.اگر قصد دارید در وین خانه اجاره کنید، باید بدانید مبلغ اجاره خانه در این شهر حدود ۵۵ درصد از اجاره خانه در تهران گران‌تر است. در مجموع وین به عنوان مدرن‌ترین و صنعتی‌ترین شهر اتریش، مقصدی گران و پرهزینه برای زندگی محسوب می‌شود.

زندگی در اتریش پرهزینه است؟

بر اساس گزارش اخیر مجله CEOWORLD، اتریش در بین تمامی کشورهای دنیا هجدهمین کشور گران و پرهزینه برای زندگی محسوب می‌شود.

icon

مزایا و معایب مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش شاید بهترین گزینه مهاجرت در ذهن بسیاری از افراد باشد. اما قطعا زندگی در این کشور برای همه افراد مناسب نیست. برای اینکه بتوانید مطمئن و خاطرجمع قدم در مسیر مهاجرت به اتریش بگذارید، لازم است مزایا و معایب زندگی در این کشور را بدانید و بعد درباره مهاجرت به آن تصمیم بگیرید.

ما برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب مهاجرت به اتریش و زندگی در این کشور را بررسی کرده‌ایم

+

مزایای مهاجرت به اتریش

 • اقتصاد باثبات و امن
 • پایین بودن نرخ بیکاری
 • پایین بودن نرخ جرم و جنایت
 • مراقبت‌های بهداشتی رایگان
 • خدمات آموزشی رایگان
 • امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های معتبر
 • شبکه حمل‌ونقل توسعه‌یافته
 • امکان سفر راحت و ارزان به سایر کشورهای اروپایی
-

معایب مهاجرت به اتریش

 • بالا بودن هزینه‌های زندگی
 • بالا بودن نرخ مالیات
 • سخت بودن یافتن شغل برای خارجی‌ها
 • نیاز ضروری به یادگیری زبان آلمانی
جواب سوال‌هات اینجاست!

جواب سوالت رو پیدا نکردی؟

شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۹ تا ۱۷ تماس بگیر تا راهنماییت کنیم:

۰۲۱-۸۸۵۱۴۵۲۸

برای مهاجرت به اتریش راه‌های مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین و متداول‌ترین آن‌ها عبارتند از مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه‌گذاری، مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت با ویزای هنرمندان و مهاجرت از طریق ازدواج