Mountains

مهاجرت به ایتالیا

صفر تا صد مهاجرت به ایتالیا

نرخ مهاجرت به ایتالیا به دلیل تغییراتی که در جریان‌های مهاجرتی این کشور ایجاد شده، بیشتر از گذشته است. اگر شما هم قصد دارید به ایتالیا مهاجرت کنید، قبل از گرفتن تصمیم نهایی، این مطلب را بخوانید و با روش‌های مهاجرت به ایتالیا، هزینه زندگی در این کشور و مزایا و معایب مهاجرت به ایتالیا آشنا شوید. شاید نظرتان درباره مهاجرت به این کشور عوض شد!

hero-image-m
ایتالیا_flag

جذابیت گردشگری ایتالیا

جذابیت گردشگری ایتالیا
شما هم با شنیدن نام ایتالیا به یاد پیتزا، پاستا و کلیساهای قدیمی رم می‌افتید؟ ایتالیا با فرهنگ و هنر غنی، معماری بی‌نظیر و غذاهای متنوعش در سراسر جهان مشهور است.
ایتالیا_flag

اقتصاد ایتالیا چگونه است؟

اقتصاد ایتالیا چگونه است؟
اقتصاد ایتالیا در بین ۴۵ کشور منطقه اروپا در رتبه ۳۳ قرار دارد و امتیاز کلی آن کمتر از میانگین منطقه‌ای است اما بالاتر از میانگین جهانی قرار دارد. اقتصاد ایتالیا به خدمات و تولید، به ویژه تولید ماشین‌آلات سنگین و قطعات خودرو، پوشاک، محصولات غذایی و دارویی وابسته است.

آیا من می‌توانم به ایتالیا مهاجرت کنم؟

با تکمیل پروفایل در ایمیگو، رایگان و درلحظه، پاسخ سوالتان را مشاهده کنید

مشاهده پاسخ
انواع راه‌های مهاجرت به ایتالیا

اداره مهاجرت ایتالیا در مجموع ۵ روش مهاجرتی مختلف ارائه داده که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند

experience iconمهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

دریافت ویزای تمکن مالی و ویزای خوداشتغالی از معروف‌ترین راه‌های مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

experience iconمهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا یک روش مقرون‌به‌صرفه است، البته در صورتی که بتوانید از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا پذیرش بگیرید.

experience iconمهاجرت از طریق کار

مهم‌ترین شرط مهاجرت کاری، دریافت جاب‌آفر از کارفرمایی در ایتالیا است. با توجه به تعداد زیاد متقاضیان، مهاجرت کاری ایتالیا راحت نیست.

experience iconمهاجرت از طریق ازدواج

اگر با یک شهروند ایتالیایی ازدواج کنید، بعد از ۲ سال زندگی مشترک در ایتالیا، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم ایتالیا اقدام کنید.

experience iconمهاجرت از طریق پناهندگی

ایتالیا در برخورد با پناهجو رفتاری دوستانه دارد اما مهاجرت از طریق پناهندگی گزینه مناسبی نیست، مگر برای افرادی که در معرض خطر جانی هستند.

در ادامه تک‌تک روش‌های مهاجرت به ایتالیا را شرح خواهیم داد تا به طور دقیق‌تر با هر یک از آن‌ها آشنا شوید

ایتالیا_flag

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری
همانطور که از نام این راه مهاجرتی مشخص است، برای اقدام از طریق سرمایه‌گذاری شما باید به نوعی سرمایه خود را وارد چرخه اقتصادی این کشور کنید و در رشد آن سهیم باشید. این گروه از برنامه‌های مهاجرتی ایتالیا به چندین زیرمجموعه تقسیم می‌شود:

مهاجرت به ایتالیا از طریق خوداشتغالی

ویزای خوداشتغالی ایتالیا به ویزای کارآفرینی نیز معروف است. این روش مهاجرتی مختص به کسانی است که قصد دارند به عنوان فریلنسر در ایتالیا کار کنند یا یک کسب‌و‌کار جدید در ایتالیا راه‌اندازی کنند.

آیا مهاجرت به ایتالیا با ویزای خوداشتغالی برای من مناسب است؟

طبق قوانین اداره مهاجرت ایتالیا، اگر در یکی از گروه‌های زیر قرار دارید، این ویزا می‌تواند برای شما مسیر مهاجرتی مناسبی باشد:

 1. مدیران ارشد کسب‌وکار
 2. کارآفرینان و مدیران شرکت‌های تازه‌تاسیس
 3. فریلنسرها
 4. اساتید دانشگاه، مدرسان زبان و مترجمان
 5. ورزشکاران و کارکنان حوزه ورزش
 6. هنرمندان و کارکنان حوزه هنر و سرگرمی


ویزای خوداشتغالی ایتالیا چه مدت اعتبار دارد؟

این ویزا در ابتدا برای ۲ سال صادر می‌شود اما قابل تمدید است. همچنین اگر به مدت ۵ سال با این ویزا در ایتالیا به کار و زندگی مشغول باشید، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم ایتالیا اقدام کنید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تمکن مالی

مهاجرت از طریق تمکن مالی که به ویزای خودحمایتی ایتالیا نیز معروف است، برای افرادی مناسب است که بدون کار کردن در ایتالیا می‌توانند هزینه‌های زندگی خود را در این کشور تامین کنند.

شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق تمکن مالی چیست؟

مهم‌ترین شرط برای دریافت این ویزا اثبات توانایی مالی برای تامین هزینه یک سال اقامت در این کشور است.‌

در سال ۲۰۲۲، اداره مهاجرت ایتالیا حداقل درآمد مورد نیاز برای این روش مهاجرتی را ۲۶۷۰ یورو در ماه تعریف کرد.

در روش تمکن مالی می‌توانم همراه با خانواده به ایتالیا مهاجرت کنم؟

بله. شما می‌توانید همراه با اعضای خانواده یعنی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود برای مهاجرت از این طریق اقدام کنید.

با ویزای تمکن مالی می‌توانم در ایتالیا کار کنم؟

خیر. اگر از این طریق به ایتالیا مهاجرت کرده باشید، اجازه کار کردن در این کشور را ندارید.

شما پیش از دریافت این ویزا، به دولت ایتالیا ثابت کرده‌اید که از کشور مبدا به طور منظم درآمد ماهیانه کافی برای زندگی در ایتالیا را دریافت می‌کنید.

شرایط و جزئیات مهاجرت به ایتالیا از این طریق را در مطلب ویزای تمکن مالی ایتالیا بخوانید.

آیا می‌توانم از طریق خرید ملک به ایتالیا مهاجرت کنم؟

مهاجرت به ایتالیا از طریق خرید ملک امکان‌پذیر نیست. اما اگر بتوانید در این کشور ملک خریداری کنید، قطعا در پذیرش درخواست ویزای تمکن مالی شانس بیشتری خواهید داشت. چون با این کار به دولت ایتالیا ثابت می‌کنید از پس هزینه‌های اقامت خود برمی‌آیید.

سایر روش‌های سرمایه‌‌گذاری در ایتالیا چیست؟

خرید اوراق قرضه دولتی ایتالیا و همچنین سرمایه‌گذاری از طریق کمک‌های بشردوستانه، از دیگر راه‌های دریافت ویزای سرمایه‌گذاری ایتالیا هستند.

ایتالیا_flag

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل
یکی از راه‌های مهاجرت به ایتالیا تحصیل در این کشور است. اگر مشتاق به تحصیل در محیط‌های آکادمیک معتبر هستید، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

آیا سیستم آموزشی ایتالیا معتبر است؟

حدود ۳۰ دانشگاه ایتالیا در فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه بولونیا رتبه ۱ در ایتالیا و رتبه ۱۶۱ در میان تمامی دانشگاه‌های جهان را دارد. دانشگاه‌های هیومنیتاس و پارادو نیز از دانشگاه‌های برتر ایتالیا هستند. در مجموع می‌توان گفت ایتالیا از لحاظ سیستم آموزشی جایگاه خوبی دارد اما قطعا بهترین در اروپا نیست!

چه کسانی برای تحصیل در ایتالیا به ویزا نیاز دارند؟

افرادی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند و می‌خواهند به ایتالیا بروند تا در یک دوره تحصیلی یا آموزشی به طول ۳ ماه یا بیشتر شرکت کنند، به ویزای تحصیلی نیاز دارند. اگر دوره آموزشی شما کمتر از ۳ ماه طول می‌کشد، نیازی به ویزای دانشجویی ایتالیا ندارید.

هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا مقرون به صرفه است. ​شهریه دانشگاه‌های دولتی این کشور بین ۵۰۰ تا ۳ هزار یورو در سال است که به دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی بستگی دارد. اما تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی می‌تواند گران تمام شود! شهریه یک دانشگاه خصوصی از ۵ هزار تا ۲۵ هزار یورو در سال متغیر است.

در ایتالیا می‌توانم به زبان انگلیسی تحصیل کنم؟

بله. زبان آموزشی در ایتالیا هم ایتالیایی و هم انگلیسی است. دانشگاه‌های این کشور رشته‌های متنوعی را در مقاطع مختلف تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. البته تحصیل به زبان ایتالیایی اغلب کمی ارزان‌تر از تحصیل به زبان انگلیسی خواهد بود.

آیا می‌توانم با ویزای تحصیلی در ایتالیا کار کنم؟

با این ویزا شما فقط مجاز به کار پاره‌وقت هستید؛ یعنی حداکثر ۲۰ ساعت در هفته و به عبارتی ۱۰۴۰ ساعت در سال.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

ویزای دانشجویی ایتالیا در ابتدا حداکثر به مدت یک سال اعتبار دارد. اما در طول دوره تحصیل امکان تمدید این ویزا وجود دارد. برای اینکه بتوانید ویزای دانشجویی خود را تمدید کنید، حتما باید واحدهای درسی را به طور منظم در دانشگاه بگذرانید و در امتحانات سالانه شرکت کنید.

آیا پس از پایان دوره تحصیل، می‌توانم در ایتالیا بمانم؟

پس از اتمام دوره تحصیلی، عمر ویزای دانشجویی شما نیز به پایان می‌رسد. پس اگر قصد دارید به اقامت در ایتالیا ادامه دهید، باید نوع ویزای خود را تغییر دهید. ویزای کاری ایتالیا بهترین جایگزین برای ویزای دانشجویی است.

ایتالیا_flag

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار
مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای کار راحت نیست. قوانین مربوط به ویزای کاری ایتالیا با توجه به نیاز بازار کار، هر چند وقت یک بار تغییر می‌کند اما آنچه همیشه ثابت می‌ماند، این قانون است که شما به یک جاب‌آفر از کارفرمایی در ایتالیا نیاز دارید.

داشتن جاب‌آفر از کارفرمایی در ایتالیا سخت است؟

کارفرمای ایتالیایی باید نیروی کار مورد نظر خود را در وهله اول، از میان شهروندان ایتالیایی و در مرحله بعد، از بین شهروندان اتحادیه اروپا پیدا کند. اگر کارفرما در این مراحل، نیروی کار مورد نظر خود را پیدا نکرد، دولت ایتالیا به او اجازه می‌دهد از شهروندان خارج از اتحادیه اروپا دعوت به کار کند. حالا داشتن جاب‌آفر را بگذارید کنارِ افزایش نرخ بیکاری در ایتالیا طی سال‌های اخیر! با این تفاسیر مهاجرت به ایتالیا از طریق کار راحت نیست. اما اگر در ایتالیا تحصیل کرده باشید، برای تبدیل ویزای تحصیلی به کاری مسیر راحت و کم‌دردسری پیشِ رو خواهید داشت.

ایتالیا_flag

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج
اگر با یک شهروند ایتالیایی ازدواج کنید، دولت ایتالیا بعد از ۲ سال زندگی مشترک در ایتالیا، به شما نیز اجازه اقامت دائم خواهد داد. البته به شرطی که به دولت این کشور ثابت شود شما از روی علاقه ازدواج کرده‌اید و هدفتان از این کار صرفا دریافت اقامت نبوده است! اگر بعد از ازدواج، ساکن ایتالیا نشده باشید و در کشور دیگری زندگی کنید، باید ۳ سال از تاریخ ازدواجتان بگذرد تا بتوانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.
ایتالیا_flag

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی
طبق آمار اداره مهاجرت ایتالیا در سال ۲۰۲۲ حدود ۸۸ هزار نفر از طریق پناهندگی به ایتالیا مهاجرت کرده‌اند. اگرچه قوانین دولت ایتالیا در برخورد با پناهجویان دوستانه محسوب می‌شود اما این روش مهاجرتی هرگز گزینه مناسبی نیست. مگر برای افرادی که در کشور خود به طور جدی از لحاظ جانی در خطر هستند و راهی جز پناهنده شدن ندارند. خطرات و ریسک پناهندگی ایتالیا و زندگی در شرایط سخت کمپ پناهجویان می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند که هرگز قابل جبران نباشد.
ایتالیا_flag

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا
زندگی در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ارزان محسوب می‌شود. در واقع ایتالیا چهارمین کشور ارزان اروپای غربی است. هزینه یک خانواده چهار نفره در ایتالیا به طور میانگین ۲۷۰۰ یورو در ماه تخمین زده می‌شود. این هزینه شامل اجاره خانه نمی‌شود. هزینه یک فرد مجرد در ایتالیا، بدون اجاره خانه، حدود ۷۸۰ یورو خواهد بود. در این برآورد هزینه نیز مبلغ اجاره خانه لحاظ نشده است.

مقایسه هزینه زندگی در تهران و رُم

طبیعتا هزینه زندگی در شهرهای بزرگ ایتالیا همچون رُم، از میانگین هزینه زندگی در ایتالیا، بیشتر است. هزینه زندگی بدون اجاره خانه در رم ۹/۹۸ درصد از تهران بیشتر است. همچنین اجاره خانه در این شهر در قیاس با تهران ۷/۷۶ درصد گران‌تر است.

icon

مزایا و معایب مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به هر کشوری می‌تواند با امتیازات و چالش‌هایی همراه باشد و زندگی در هیچ نقطه‌ای از دنیا برای همه افراد مناسب نیست.

عیب و امتیاز مهاجرت به ایتالیا تا حدود زیادی به شرایط فعلی فرد متقاضی مهاجرت در کشور مبدا بستگی دارد.

لیست کامل‌تر را در مطلب مزایا و معایب مهاجرت به ایتالیا بخوانید.

+

مزایای مهاجرت به ایتالیا

 • پایین بودن هزینه زندگی در قیاس با سایر کشورهای اروپایی (البته نه در کلانشهرها!)
 • تعادل میان کار و زندگی (از شاخص‌های استاندارد جهانی کیفیت زندگی)
 • امکانات آموزشی رایگان یا کم‌هزینه
 • سیستم بهداشتی کارآمد و مدرن
 • سفر آزادانه میان کشورهای عضو شینگن
-

معایب مهاجرت به ایتالیا

 • بالا بودن نرخ بیکاری
 • فرصت‌های شغلی محدود
 • سخت بودن یادگیری زبان ایتالیایی
 • بالا بودن هزینه مسکن در کلانشهرها
جواب سوال‌هات اینجاست!

جواب سوالت رو پیدا نکردی؟

شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۹ تا ۱۷ تماس بگیر تا راهنماییت کنیم:

۰۲۱-۸۸۵۱۴۵۲۸

برای مهاجرت به ایتالیا ۵ روش رایج وجود دارد: مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق ویزای کار، مهاجرت از طریق ازدواج و پناهندگی.